Seiten

19 Mayıs 2014 Pazartesi

19 MAYIS ATATÜRK´Ü ANMA GENCLIK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

"1919 yılı Mayıs'ının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve manzara : Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşı'nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, Şartları ağır bir ateşkes Antlaşması imzalamış, Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde. Milleti ve memleketi Dünya Savaşı'na sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını emniyete alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı, Ordunun elinde silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta. İtilaf Devletleri, ateşkes Antlaşmasının hükümlerine uymağa lüzum görmüyorlar. Birer vesileyle itilaf donanmaları ve askerleri İstanbul'da Adana vilayeti Fransızlar, Urfa, Maraş, Gaziantep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya'da İtalya askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ve ajanlar faaliyette. Nihayet başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün önce 15 Mayıs 1919'da itilaf Devletleri'nin uygun görmesiyle Yunan ordusu İzmir'e çıkartılıyor. Bundan başka, memleketin her tarafından Hıristiyan azınlıklar gizli, açık milli emel ve maksatlarını gerçekleştirmeğe, devletin bir an evvel çökmesine, çalışıyorlardı."
Mustafa Kemal ATATÜRK (Nutuk)4 yorum:

 1. 19 mayıs iyi ki var.
  iyiki gençler var.
  iyiki atatürk var
  iyi ki...
  seninde kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet,iyi ki var seninde kutlu olsun sevgiler..

   Sil
 2. gügücüm, Nutuk'u her Türk vatandaşı okumalı, dün akşam da VEDA filmi vardı, sinemada da izlemiştim sonunda ağlamıştım, yine ağladım, Atatürk'ü sevmeyen, nefret eden düşman olan bu ülkenin de, Türk halkının da düşmanıdır hepsinin Allah cezasını versin...
  19 mayısın kutlu olsun canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canim ablacigim ,evet cok dogru bende de var nutuk su anda esim okuyor neler neler yaziyor esim söyledi bana daha firsat gelmedi okuduktan sonra paylasirim zaten atatürk demek laiklik demek ama onlar zannediyor ki laiklik basini acmak oldugu iste laikligin noldugunu bilmeyen insan dinini kuranini bilmez dogruyu yanlisi bilmez,ablacigim instagramda takip ettigim bazi tanimadigim kisiler var ne zaman yarali vatandasi döven markete bakan tokat attigini gördüler insanlar bin pisman olmus tayyipe oy verdigine düsünsene ona oy veren bizlerden bile var insallah Allah onun yaptiklarini önümüze bir bir koyuyor millet yavas yavas kendine gelecek ama zaman alacak bende senin bayramini kutluyorum canim sevgiler..

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...